Uppdaterad för 2026

Lön efter skatt
Järfälla

Räkna ut din nettolön i Järfällas kommun 2026. Kalkylator och detaljerade exempel baserade på aktuella skattesatser.

Kommunalskatt
31,52%
0,86 p.e. under rikssnittet
Nivå
Låg
under rikssnittet
Invånare
~85k
en kommun i Stockholms län

Järfällas kommun har en kommunalskatt på 31,52 procent år 2026. Det är lägre än rikssnittet på 32,38 procent. Vid en månadslön på 40 000 kronor sparar du cirka 265 kr per månad — ungefär 3 180 kr per år — jämfört med en kommun som har rikssnittet 32,38 procent.

Skattesatsen består av både kommunalskatt och regionsskatt, som tillsammans finansierar Järfälla kommun och Region Stockholm. Därutöver tillkommer begravningsavgift på 0,292 procent för alla som är folkbokförda i Sverige, samt kyrkoavgift för medlemmar i Svenska kyrkan.

Lön efter skatt i Järfälla — exempel 2026

Tabellen nedan visar hur mycket du får kvar efter skatt vid olika inkomstnivåer i Järfällas kommun. Beräkningarna inkluderar grundavdrag och jobbskatteavdrag, men inte kyrkoavgift (om du inte är medlem i Svenska kyrkan).

Bruttolön / månad Skatt / månad Nettolön / månad Effektiv skatt
20 000 kr3 338 kr16 662 kr16,7%
25 000 kr4 737 kr20 263 kr18,9%
30 000 kr6 136 kr23 864 kr20,5%
35 000 kr7 971 kr27 029 kr22,8%
40 000 kr9 804 kr30 196 kr24,5%
45 000 kr11 442 kr33 558 kr25,4%
50 000 kr13 080 kr36 920 kr26,2%
60 000 kr17 349 kr42 651 kr28,9%
75 000 kr25 263 kr49 737 kr33,7%
100 000 kr38 452 kr61 548 kr38,5%

När månadslönen närmar sig 55 000 kronor börjar statlig inkomstskatt på 20 procent att slå in på den del som överstiger brytpunkten (cirka 660 400 kronor per år 2026). Detta höjer marginalskatten markant för höginkomsttagare.

Arbetsmarknaden i Järfälla — Veddesta, Kista-pendling och nordvästra Stockholm

Järfälla är en av Stockholmsregionens mest strategiska logistik- och pendlingskommuner. Veddesta logistikpark — belägen vid E18 i kommunens sydöstra del — är ett av Stor-Stockholms viktigaste distributionsnav med bolag som PostNord, DB Schenker och ett flertal e-handelslager. Via tunnelbanan (blå linjen till Jakobsberg) och framtida utbyggnad pendlar tusentals boende varje dag mot Kista Science City — hem till Ericsson, IBM och hundratals techbolag. Bostadsmarknaden i Järfälla kombinerar prislägen under Stockholm med snabb kollektivtrafikaccess.

En logistikkoordinator med 40 000 kr i månadslön får ut 30 196 kr netto i Järfälla. En teknikkonsult eller projektledare med 50 000 kr brutto hamnar på 36 920 kr netto, och en erfaren ingenjör med 45 000 kr brutto får ut 33 558 kr per månad.

Järfällas kommunalskatt på 31,52 % är lägre än rikssnittet och ger 265 kr mer per månad jämfört med snittet. Grannkommunen Sollentuna (30,45 %) är billigare, medan Upplands-Bro (32,15 %) och Upplands Väsby (31,88 %) är dyrare. Järfälla är ett av de mer skatteeffektiva alternativen för pendlare i västra Stockholmsregionen.

Räkna ut din exakta lön efter skatt

Kalkylatorn nedan är förinställd för Järfälla kommun. Ändra bruttolönen för att se exakt vad du får ut.

Din information
Lön efter skatt / månad
30 196kr
362 352 kr per år

För fullständig beräkning med kyrkoavgift, församling och mer — använd huvudkalkylatorn.

Relaterade kommuner

Utforska lön efter skatt i andra närliggande eller jämförbara kommuner:

Vanliga frågor om lön efter skatt i Järfälla

Vad är kommunalskatten i Järfälla 2026?

Kommunalskatten i Järfällas kommun är 31,52 procent år 2026. Det är lägre än rikssnittet, som ligger på 32,38 procent.

Hur mycket blir 40 000 kr i lön efter skatt i Järfälla?

Med en bruttolön på 40 000 kronor per månad i Järfällas kommun blir nettolönen cirka 30 196 kronor efter skatt 2026, inklusive jobbskatteavdrag och grundavdrag. Den effektiva skattesatsen blir då omkring 24,5%.

Är det hög eller låg skatt i Järfälla jämfört med andra kommuner?

Järfällas kommunalskatt på 31,52 procent är lägre än rikssnittet och ger 265 kronor mer per månad jämfört med snittet på en lön om 40 000 kronor. Sollentuna (30,45 procent) och Solna (29,70 procent) har lägre skatt. Upplands-Bro (32,15 procent) och Upplands Väsby (31,88 procent) har högre. Järfälla är ett kostnadseffektivt alternativ för pendlare mot Kista tech-kluster och Stockholms innerstad.

Påverkar församling min totala skatt i Järfälla?

Bara om du är medlem i Svenska kyrkan. Då tillkommer kyrkoavgiften som varierar mellan församlingar, typiskt mellan 0,9 och 1,5 procent av din beskattningsbara inkomst. Icke-medlemmar betalar bara den obligatoriska begravningsavgiften på 0,292 procent.

När betalar jag statlig inkomstskatt i Järfälla?

Statlig inkomstskatt börjar dras när din beskattningsbara inkomst överstiger brytpunkten på cirka 660 400 kronor per år 2026, vilket motsvarar ungefär 55 000 kronor per månad. På inkomst över brytpunkten tillkommer 20 procent statlig skatt utöver kommunalskatten.

Hur mycket skiljer sig Järfälla från en genomsnittskommun?

Vid en månadslön på 40 000 kronor blir skillnaden mellan Järfälla och en kommun med rikssnittet 32,38 procent cirka 265 kronor per månad. På ett år blir det ungefär 3 180 kronor.