Uppdaterad för 2026

Lön efter skatt
Sundsvall

Räkna ut din nettolön i Sundsvalls kommun 2026. Kalkylator och detaljerade exempel baserade på aktuella skattesatser.

Kommunalskatt
33,88%
1,50 p.e. över rikssnittet
Nivå
Hög
över rikssnittet
Invånare
~100k
Västernorrlands största kommun

Sundsvalls kommun har en kommunalskatt på 33,88 procent år 2026. Det är bland de högre i Sverige på 32,38 procent. Vid en månadslön på 40 000 kronor betalar du cirka 461 kr mer i skatt per månad — ungefär 5 532 kr per år — jämfört med en kommun som har rikssnittet 32,38 procent.

Skattesatsen består av både kommunalskatt och regionsskatt, som tillsammans finansierar Sundsvalls kommun och Region Västernorrland. Därutöver tillkommer begravningsavgift på 0,292 procent för alla som är folkbokförda i Sverige, samt kyrkoavgift för medlemmar i Svenska kyrkan.

Lön efter skatt i Sundsvall — exempel 2026

Tabellen nedan visar hur mycket du får kvar efter skatt vid olika inkomstnivåer i Sundsvalls kommun. Beräkningarna inkluderar grundavdrag och jobbskatteavdrag, men inte kyrkoavgift (om du inte är medlem i Svenska kyrkan).

Bruttolön / månad Skatt / månad Nettolön / månad Effektiv skatt
20 000 kr3 585 kr16 415 kr17,9%
25 000 kr5 087 kr19 913 kr20,3%
30 000 kr6 590 kr23 410 kr22,0%
35 000 kr8 561 kr26 439 kr24,5%
40 000 kr10 530 kr29 470 kr26,3%
45 000 kr12 289 kr32 711 kr27,3%
50 000 kr14 049 kr35 951 kr28,1%
60 000 kr18 561 kr41 439 kr30,9%
75 000 kr26 839 kr48 161 kr35,8%
100 000 kr40 636 kr59 364 kr40,6%

När månadslönen närmar sig 55 000 kronor börjar statlig inkomstskatt på 20 procent att slå in på den del som överstiger brytpunkten (cirka 660 400 kronor per år 2026). Detta höjer marginalskatten markant för höginkomsttagare.

Arbetsmarknaden i Sundsvall — SCA, IF Försäkringar och CSN

Sundsvall är Västernorrlands regionhuvudstad med en arbetsmarknad präglad av skogsbruk, finans och offentlig sektor. SCA (Svenska Cellulosa Aktiebolaget) har en av sina viktigaste massafabriker i Östrand utanför Sundsvall — en av Europas moderna hygienproduktfabriker. IF Försäkringar är ett av Skandinaviens ledande försäkringsbolag och har ett av sina stora kontor i Sundsvall med hundratals handläggare. CSN (Centrala studiestödsnämnden) är en av de stora statliga myndigheterna i regionen. Mittuniversitetet i Sundsvall bidrar med ingenjörs- och mediautbildningar, och Sundsvalls sjukhus är en stor vårdarbetsgivare.

En handläggare eller analytiker på IF Försäkringar med 40 000 kr i månadslön får ut 29 470 kr netto i Sundsvall. En sjuksköterska med 35 000 kr brutto hamnar på 26 439 kr netto, och en ingenjör på SCA med 50 000 kr brutto får ut 35 951 kr per månad.

Sundsvalls kommunalskatt på 33,88 % är bland de högre i landet. Grannkommunen Timrå (32,49 %) — som gränsar direkt till Sundsvall — är 427 kr billigare per månad på en lön om 40 000 kr. Det är en av de största skattemässiga skillnaderna mellan direkt angränsande kommuner i Sverige.

Räkna ut din exakta lön efter skatt

Kalkylatorn nedan är förinställd för Sundsvalls kommun. Ändra bruttolönen för att se exakt vad du får ut.

Din information
Lön efter skatt / månad
29 470kr
353 640 kr per år

För fullständig beräkning med kyrkoavgift, församling och mer — använd huvudkalkylatorn.

Relaterade kommuner

Utforska lön efter skatt i andra närliggande eller jämförbara kommuner:

Vanliga frågor om lön efter skatt i Sundsvall

Vad är kommunalskatten i Sundsvall 2026?

Kommunalskatten i Sundsvalls kommun är 33,88 procent år 2026. Det är bland de högre i Sverige, som ligger på 32,38 procent.

Hur mycket blir 40 000 kr i lön efter skatt i Sundsvall?

Med en bruttolön på 40 000 kronor per månad i Sundsvalls kommun blir nettolönen cirka 29 470 kronor efter skatt 2026, inklusive jobbskatteavdrag och grundavdrag. Den effektiva skattesatsen blir då omkring 26,3%.

Är det hög eller låg skatt i Sundsvall jämfört med andra kommuner?

Sundsvalls kommunalskatt på 33,88 procent är bland de högre i Sverige och klart över rikssnittet. Grannkommunen Timrå (32,49 procent) — som gränsar direkt till Sundsvall — har avsevärt lägre skatt: 427 kronor per månad mer kvar i plånboken på en lön om 40 000 kronor. Örnsköldsvik (33,65 procent) och Gävle (33,77 procent) är billigare, medan Härnösand (34,63 procent) och Ånge (34,30 procent) är dyrare.

Påverkar församling min totala skatt i Sundsvall?

Bara om du är medlem i Svenska kyrkan. Då tillkommer kyrkoavgiften som varierar mellan församlingar, typiskt mellan 0,9 och 1,5 procent av din beskattningsbara inkomst. Icke-medlemmar betalar bara den obligatoriska begravningsavgiften på 0,292 procent.

När betalar jag statlig inkomstskatt i Sundsvall?

Statlig inkomstskatt börjar dras när din beskattningsbara inkomst överstiger brytpunkten på cirka 660 400 kronor per år 2026, vilket motsvarar ungefär 55 000 kronor per månad. På inkomst över brytpunkten tillkommer 20 procent statlig skatt utöver kommunalskatten.

Hur mycket skiljer sig Sundsvall från en genomsnittskommun?

Vid en månadslön på 40 000 kronor blir skillnaden mellan Sundsvall och en kommun med rikssnittet 32,38 procent cirka 461 kronor per månad. På ett år blir det ungefär 5 532 kronor.