Räkna ut din nettolön i Västeråss kommun 2026. Kalkylator och detaljerade exempel baserade på aktuella skattesatser.
Västeråss kommun har en kommunalskatt på 31,24 procent år 2026. Det är lägre än rikssnittet på 32,38 procent. Vid en månadslön på 40 000 kronor sparar du cirka 351 kr per månad — ungefär 4 212 kr per år — jämfört med en kommun som har rikssnittet 32,38 procent.
Skattesatsen består av både kommunalskatt och regionsskatt, som tillsammans finansierar Västerås stad och Region Västmanland. Därutöver tillkommer begravningsavgift på 0,292 procent för alla som är folkbokförda i Sverige, samt kyrkoavgift för medlemmar i Svenska kyrkan.
Tabellen nedan visar hur mycket du får kvar efter skatt vid olika inkomstnivåer i Västeråss kommun. Beräkningarna inkluderar grundavdrag och jobbskatteavdrag, men inte kyrkoavgift (om du inte är medlem i Svenska kyrkan).
| Bruttolön / månad | Skatt / månad | Nettolön / månad | Effektiv skatt |
|---|---|---|---|
| 20 000 kr | 3 352 kr | 16 648 kr | 16,8% |
| 25 000 kr | 4 757 kr | 20 243 kr | 19,0% |
| 30 000 kr | 6 161 kr | 23 839 kr | 20,5% |
| 35 000 kr | 8 004 kr | 26 996 kr | 22,9% |
| 40 000 kr | 9 844 kr | 30 156 kr | 24,6% |
| 45 000 kr | 11 489 kr | 33 511 kr | 25,5% |
| 50 000 kr | 13 133 kr | 36 867 kr | 26,3% |
| 60 000 kr | 17 416 kr | 42 584 kr | 29,0% |
| 75 000 kr | 25 350 kr | 49 650 kr | 33,8% |
| 100 000 kr | 38 572 kr | 61 428 kr | 38,6% |
När månadslönen närmar sig 55 000 kronor börjar statlig inkomstskatt på 20 procent att slå in på den del som överstiger brytpunkten (cirka 660 400 kronor per år 2026). Detta höjer marginalskatten markant för höginkomsttagare.
Västerås är en av Sveriges mest industritäta städer sett till invånarantal. ABB har sitt svenska huvudkontor och en stor del av sin globala forskning i Västerås med över 4 500 anställda lokalt — inom automation, robotik och kraftöverföring. Westinghouse Electric Sweden har sin kärnteknikverksamhet i staden, och Mälardalens universitet levererar kontinuerligt ingenjörer och tekniker till regionen. Norr om Västerås, i Skultuna, växer batteriindustrin med koppling till Northvolt-ekosystemet.
En automatiseringsingenjör på ABB med 50 000 kr i månadslön får ut 36 867 kr netto i Västerås. En mekaniker eller driftstekniker med 40 000 kr brutto hamnar på 30 156 kr netto, och en erfaren projektledare med 75 000 kr brutto får ut 49 650 kr per månad.
Västeråss kommunalskatt på 31,24 % är lägst bland alla grannkommuner. Jämfört med Uppsala (33,18 %) — som ligger 6 mil bort och är ett vanligt pendlingsalternativ — sparar du 495 kr per månad på en lön om 40 000 kr genom att bo i Västerås. Köping (33,04 %) och Sala (33,19 %) i Västmanland har också högre skatt.
Kalkylatorn nedan är förinställd för Västeråss kommun. Ändra bruttolönen för att se exakt vad du får ut.
För fullständig beräkning med kyrkoavgift, församling och mer — använd huvudkalkylatorn.
Utforska lön efter skatt i andra närliggande eller jämförbara kommuner:
Kommunalskatten i Västeråss kommun är 31,24 procent år 2026. Det är lägre än rikssnittet, som ligger på 32,38 procent.
Med en bruttolön på 40 000 kronor per månad i Västeråss kommun blir nettolönen cirka 30 156 kronor efter skatt 2026, inklusive jobbskatteavdrag och grundavdrag. Den effektiva skattesatsen blir då omkring 24,6%.
Västeråss kommunalskatt på 31,24 procent är lägre än rikssnittet och lägst bland alla grannkommuner. Köping (33,04 procent), Hallstahammar (32,69 procent), Sala (33,19 procent) och Uppsala (33,18 procent) ligger alla högre. Jämfört med Uppsala sparar en löntagare med 40 000 kr i månaden 495 kronor per månad i Västerås. Mot rikssnittet är skillnaden 351 kronor per månad, eller 4 212 kronor per år.
Bara om du är medlem i Svenska kyrkan. Då tillkommer kyrkoavgiften som varierar mellan församlingar, typiskt mellan 0,9 och 1,5 procent av din beskattningsbara inkomst. Icke-medlemmar betalar bara den obligatoriska begravningsavgiften på 0,292 procent.
Statlig inkomstskatt börjar dras när din beskattningsbara inkomst överstiger brytpunkten på cirka 660 400 kronor per år 2026, vilket motsvarar ungefär 55 000 kronor per månad. På inkomst över brytpunkten tillkommer 20 procent statlig skatt utöver kommunalskatten.
Vid en månadslön på 40 000 kronor blir skillnaden mellan Västerås och en kommun med rikssnittet 32,38 procent cirka 351 kronor per månad. På ett år blir det ungefär 2 700 kronor.