Med en bruttolön på 70 000 kr i månaden och Österåkers kommunalskatt på 28,93% blir nettolönen 48 972 kr per månad 2026.
En bruttolön på 70 000 kr per månad i Österåker (Stockholms län) ger en nettolön på 48 972 kr efter skatt 2026. Österåkers kommunalskatt är 28,93 procent — 3.45 procentenheter lägre än rikssnittet på 32,38 procent.
Jämfört med en genomsnittskommun får du +2 127 kr per månad, eller +25 524 kr per år, mer i plånboken.
Räkna med kyrkoavgift och exakt församling i huvudkalkylatorn.
Så här skiljer sig nettolönen för 70 000 kr i månaden beroende på kommun:
| Kommun | Skattesats | Skatt / mån | Netto / mån |
|---|---|---|---|
| Österåker | 28,93% | 21 028 kr | 48 972 kr |
| Lidingö | 29,67% | 21 484 kr | 48 516 kr |
| Solna | 29.7% | 21 503 kr | 48 497 kr |
| Nacka | 30,11% | 21 756 kr | 48 244 kr |
| Sollentuna | 30,45% | 21 965 kr | 48 035 kr |
| Stockholm | 30,55% | 22 027 kr | 47 973 kr |
| Danderyd | 30,58% | 22 045 kr | 47 955 kr |
| Helsingborg | 31,39% | 22 545 kr | 47 455 kr |
| Järfälla | 31,52% | 22 625 kr | 47 375 kr |
| Huddinge | 31,71% | 22 742 kr | 47 258 kr |
| Linköping | 31,75% | 22 767 kr | 47 233 kr |
| Västerås | 31,76% | 22 773 kr | 47 227 kr |
| Täby | 31.9% | 22 859 kr | 47 141 kr |
| Halmstad | 32,38% | 23 155 kr | 46 845 kr |
| Malmö | 32,42% | 23 180 kr | 46 820 kr |
| Lund | 32,42% | 23 180 kr | 46 820 kr |
| Göteborg | 32.6% | 23 291 kr | 46 709 kr |
| Växjö | 32,67% | 23 334 kr | 46 666 kr |
| Borås | 32,79% | 23 408 kr | 46 592 kr |
| Eskilstuna | 32,85% | 23 445 kr | 46 555 kr |
| Södertälje | 33,16% | 23 636 kr | 46 364 kr |
| Karlskoga | 33,17% | 23 642 kr | 46 358 kr |
| Uppsala | 33,18% | 23 648 kr | 46 352 kr |
| Jönköping | 33.4% | 23 784 kr | 46 216 kr |
| Karlstad | 33,55% | 23 876 kr | 46 124 kr |
| Norrköping | 33,75% | 24 000 kr | 46 000 kr |
| Gävle | 33,77% | 24 012 kr | 45 988 kr |
| Luleå | 33,84% | 24 055 kr | 45 945 kr |
| Sundsvall | 33,88% | 24 080 kr | 45 920 kr |
| Örebro | 34,45% | 24 431 kr | 45 569 kr |
| Umeå | 34,75% | 24 616 kr | 45 384 kr |
Se nettolönen för 70 000 kr i andra kommuner:
Läs mer om lön efter skatt i Österåker generellt, eller se hur 70 000 kr ser ut vid alla kommuner på riksnivå.
Med en bruttolön på 70 000 kr per månad i Österåker blir nettolönen cirka 48 972 kr per månad 2026. Kommunalskatten i Österåker är 28,93 procent, och den effektiva skattesatsen blir 30.0 procent.
Vid en bruttolön på 70 000 kr per månad i Österåker betalar du cirka 21 028 kr i skatt per månad. Det motsvarar en effektiv skattesats på 30.0 procent.
Österåkers kommunalskatt på 28,93 procent är 3.45 procentenheter lägre än rikssnittet på 32,38 procent. Det innebär att du på 70 000 kr i månaden får +2 127 kr per månad jämfört med en genomsnittskommun.
Ja, med 70 000 kr i månaden (840 000 kr per år) överstiger du brytpunkten på 660 400 kr per år. En del av din inkomst beskattas med ytterligare 20 procent statlig skatt.