Uppdaterad för 2026

Lön efter skatt
Österåker

Räkna ut din nettolön i Österåkers kommun 2026 — hem till Sveriges lägsta kommunalskatt. Kalkylator och detaljerade exempel baserade på aktuella skattesatser.

Kommunalskatt
28,93%
3,45 p.e. under rikssnittet
Placering
Topp 1
lägst i hela Sverige
Invånare
~45k
skärgårdskommun i Stockholms län

Österåkers kommun har en kommunalskatt på 28,93 procent år 2026. Det är den lägsta kommunalskatten i hela Sverige. Vid en månadslön på 40 000 kronor sparar du cirka 1 061 kr per månad — ungefär 12 732 kr per år — jämfört med en kommun som har rikssnittet 32,38 procent.

Skattesatsen består av både kommunalskatt och regionsskatt, som tillsammans finansierar Österåkers kommun och Region Stockholm. Därutöver tillkommer begravningsavgift på 0,292 procent för alla som är folkbokförda i Sverige, samt kyrkoavgift för medlemmar i Svenska kyrkan.

Lön efter skatt i Österåker — exempel 2026

Tabellen nedan visar hur mycket du får kvar efter skatt vid olika inkomstnivåer i Österåkers kommun. Beräkningarna inkluderar grundavdrag och jobbskatteavdrag, men inte kyrkoavgift (om du inte är medlem i Svenska kyrkan).

Bruttolön / månad Skatt / månad Nettolön / månad Effektiv skatt
20 000 kr3 068 kr16 932 kr15,3%
25 000 kr4 353 kr20 647 kr17,4%
30 000 kr5 638 kr24 362 kr18,8%
35 000 kr7 324 kr27 676 kr20,9%
40 000 kr9 008 kr30 992 kr22,5%
45 000 kr10 512 kr34 488 kr23,4%
50 000 kr12 017 kr37 983 kr24,0%
60 000 kr16 019 kr43 981 kr26,7%
75 000 kr23 533 kr51 467 kr31,4%
100 000 kr36 055 kr63 945 kr36,1%

När månadslönen närmar sig 55 000 kronor börjar statlig inkomstskatt på 20 procent att slå in på den del som överstiger brytpunkten (cirka 660 400 kronor per år 2026). Detta höjer marginalskatten markant för höginkomsttagare.

Arbetsmarknaden i Österåker — skärgård, pendling och lägst skatt i Sverige

Österåker är en skärgårdskommun nordöst om Stockholm med ett näringsliv dominerat av pendlare och lokala tjänsteföretag. Kommunen sträcker sig längs Norrtäljeleden med kust mot Åsättrafjärden och Ljusterö i öster. Via Roslagsbanan tar det drygt 40 minuter till Stockholms innerstad, och E18 ger snabb bilpendling mot Täby, Arninge och Kista. Österåker är känt för höga fastighetspriser, seglarkultur och ett välmående lokalt näringsliv — kommunen har länge lockat till sig höginkomsttagare som vill kombinera kustliv med Stockholmspendling.

En tjänsteman eller konsult bosatt i Österåker med 40 000 kr i månadslön får ut 30 992 kr netto — 1 061 kronor mer per månad än en person med samma lön i en genomsnittskommun. En ingenjör med 50 000 kr brutto hamnar på 37 983 kr netto, och en specialist med 75 000 kr brutto får ut 51 467 kr per månad.

Med en kommunalskatt på 28,93 % är Österåker Sveriges lägst beskattade kommun. Jämfört med Täby (31,90 %) sparar du 913 kr per månad på en lön om 40 000 kr, och mot Stockholm (30,55 %) sparar du 498 kr per månad. Näst lägst i landet är Lidingö (29,67 %) — Österåker är 235 kronor billigare per månad än Lidingö på 40 000 kr.

Räkna ut din exakta lön efter skatt

Kalkylatorn nedan är förinställd för Österåkers kommun. Ändra bruttolönen för att se exakt vad du får ut.

Din information
Lön efter skatt / månad
30 992kr
371 904 kr per år

För fullständig beräkning med kyrkoavgift, församling och mer — använd huvudkalkylatorn.

Relaterade kommuner

Utforska lön efter skatt i andra kommuner i Stockholmsregionen:

Vanliga frågor om lön efter skatt i Österåker

Vad är kommunalskatten i Österåker 2026?

Kommunalskatten i Österåker är 28,93 procent år 2026. Det är den lägsta kommunalskatten i hela Sverige och ligger 3,45 procentenheter under rikssnittet på 32,38 procent.

Hur mycket blir 40 000 kr i lön efter skatt i Österåker?

Med en bruttolön på 40 000 kronor per månad i Österåkers kommun blir nettolönen cirka 30 992 kronor efter skatt 2026, inklusive jobbskatteavdrag och grundavdrag. Den effektiva skattesatsen blir då omkring 22,5 procent.

Är det hög eller låg skatt i Österåker jämfört med andra kommuner?

Österåker har den lägsta kommunalskatten i hela Sverige på 28,93 procent. Jämfört med rikssnittet (32,38 procent) sparar en Österåkerbo med 40 000 kr i månaden 1 061 kronor per månad — drygt 12 700 kronor per år. Närmaste grannkommunerna Täby (31,90 procent) och Vallentuna (31,90 procent) har avsevärt högre skatt. Även Lidingö (29,67 procent) och Solna (29,70 procent) är dyrare än Österåker.

Påverkar församling min totala skatt i Österåker?

Bara om du är medlem i Svenska kyrkan. Då tillkommer kyrkoavgiften som varierar mellan församlingar, typiskt mellan 0,9 och 1,5 procent av din beskattningsbara inkomst. Icke-medlemmar betalar bara den obligatoriska begravningsavgiften på 0,292 procent.

När betalar jag statlig inkomstskatt i Österåker?

Statlig inkomstskatt börjar dras när din beskattningsbara inkomst överstiger brytpunkten på cirka 660 400 kronor per år 2026, vilket motsvarar ungefär 55 000 kronor per månad. På inkomst över brytpunkten tillkommer 20 procent statlig skatt utöver kommunalskatten.

Hur mycket sparar jag på att bo i Österåker istället för i en snittkommun?

Vid en månadslön på 40 000 kronor sparar du 1 061 kronor per månad, eller drygt 12 700 kronor per år, jämfört med en kommun med rikssnittet 32,38 procent. Jämfört med Stockholm (30,55 procent) sparar du 498 kronor per månad, och mot Täby (29,88 procent) sparar du 913 kronor per månad.