Uppdaterad för 2026

Lön efter skatt
Täby

Räkna ut din nettolön i Täbys kommun 2026. Kalkylator och detaljerade exempel baserade på aktuella skattesatser.

Kommunalskatt
29,88%
2,50 p.e. under rikssnittet
Nivå
Topp 10
bland de lägsta i Sverige
Invånare
~75k
en kommun i Stockholms län

Täbys kommunalskatt på 29,88 procent år 2026 är en av de lägsta i Sverige. Vid en månadslön på 40 000 kronor sparar du cirka 769 kr per månad — ungefär 9 228 kr per år — jämfört med en kommun som har rikssnittet 32,38 procent.

Skattesatsen består av både kommunalskatt och regionsskatt, som tillsammans finansierar Täby kommun och Region Stockholm. Därutöver tillkommer begravningsavgift på 0,292 procent för alla som är folkbokförda i Sverige, samt kyrkoavgift för medlemmar i Svenska kyrkan.

Lön efter skatt i Täby — exempel 2026

Tabellen nedan visar hur mycket du får kvar efter skatt vid olika inkomstnivåer i Täbys kommun. Beräkningarna inkluderar grundavdrag och jobbskatteavdrag, men inte kyrkoavgift (om du inte är medlem i Svenska kyrkan).

Bruttolön / månad Skatt / månad Nettolön / månad Effektiv skatt
20 000 kr3 167 kr16 833 kr15,8%
25 000 kr4 494 kr20 506 kr18,0%
30 000 kr5 821 kr24 179 kr19,4%
35 000 kr7 561 kr27 439 kr21,6%
40 000 kr9 300 kr30 700 kr23,2%
45 000 kr10 853 kr34 147 kr24,1%
50 000 kr12 407 kr37 593 kr24,8%
60 000 kr16 507 kr43 493 kr27,5%
75 000 kr24 167 kr50 833 kr32,2%
100 000 kr36 934 kr63 066 kr36,9%

När månadslönen närmar sig 55 000 kronor börjar statlig inkomstskatt på 20 procent att slå in på den del som överstiger brytpunkten (cirka 660 400 kronor per år 2026). Detta höjer marginalskatten markant för höginkomsttagare.

Arbetsmarknaden i Täby — nordostsektorns välbärgade pendlarkommun

Täby är en av Stockholmsregionens mest välbärgade kommuner med hög medianinkomst och en arbetsmarknad dominerad av pendlare mot Stockholm. Täby Centrum är ett av regionens större köpcentra och kommunens handelsnav. Via Roslagsbanan pendlar Täby-bor dagligen till centrala Stockholm — turen tar 25–35 minuter. En planerad förlängning av tunnelbanan (orangelinjen via Arninge) diskuteras som ett sätt att ytterligare korta pendlingstiderna. Närheten till Danderyd, Vallentuna och Österåker gör nordostkorridoren till en av regionens mest eftertraktade boende-och-pendla-sektorer.

En ekonom eller analytiker bosatt i Täby med 45 000 kr i månadslön får ut 34 147 kr netto. En lärare med 35 000 kr brutto hamnar på 27 439 kr netto, och en konsult med 50 000 kr brutto får ut 37 593 kr per månad.

Täbys kommunalskatt på 29,88 % är en av de lägsta i Sverige och lägre än grannkommunerna Danderyd (30,58 %) och Stockholm (30,55 %). Österåker (28,93 %) — norr om Täby — är billigare med 292 kr per månad på en lön om 40 000 kr. Jämfört med rikssnittet sparar en Täbybo 769 kr per månad, eller drygt 9 200 kr per år.

Räkna ut din exakta lön efter skatt

Kalkylatorn nedan är förinställd för Täby kommun. Ändra bruttolönen för att se exakt vad du får ut.

Din information
Lön efter skatt / månad
30 700kr
368 400 kr per år

För fullständig beräkning med kyrkoavgift, församling och mer — använd huvudkalkylatorn.

Relaterade kommuner

Utforska lön efter skatt i andra närliggande eller jämförbara kommuner:

Vanliga frågor om lön efter skatt i Täby

Vad är kommunalskatten i Täby 2026?

Kommunalskatten i Täbys kommun är 31,90 procent år 2026. Det är lägre än rikssnittet, som ligger på 32,38 procent.

Hur mycket blir 40 000 kr i lön efter skatt i Täby?

Med en bruttolön på 40 000 kronor per månad i Täbys kommun blir nettolönen cirka 30 700 kronor efter skatt 2026, inklusive jobbskatteavdrag och grundavdrag. Den effektiva skattesatsen blir då omkring 23,2%.

Är det hög eller låg skatt i Täby jämfört med andra kommuner?

Täbys kommunalskatt på 29,88 procent är en av de lägsta i Sverige och ger 769 kronor mer per månad på en lön om 40 000 kronor jämfört med rikssnittet. Täby är billigare än grannkommunerna Stockholm (30,55 procent) och Danderyd (30,58 procent). Österåker (28,93 procent) — norr om Täby — är billigare med 292 kronor per månad på 40 000 kronor.

Påverkar församling min totala skatt i Täby?

Bara om du är medlem i Svenska kyrkan. Då tillkommer kyrkoavgiften som varierar mellan församlingar, typiskt mellan 0,9 och 1,5 procent av din beskattningsbara inkomst. Icke-medlemmar betalar bara den obligatoriska begravningsavgiften på 0,292 procent.

När betalar jag statlig inkomstskatt i Täby?

Statlig inkomstskatt börjar dras när din beskattningsbara inkomst överstiger brytpunkten på cirka 660 400 kronor per år 2026, vilket motsvarar ungefär 55 000 kronor per månad. På inkomst över brytpunkten tillkommer 20 procent statlig skatt utöver kommunalskatten.

Hur mycket skiljer sig Täby från en genomsnittskommun?

Vid en månadslön på 40 000 kronor blir skillnaden mellan Täby och en kommun med rikssnittet 32,38 procent cirka 769 kronor per månad. På ett år blir det ungefär 9 228 kronor.